wtorek, 14 stycznia 2014

Nie zostawaj w tyle

Eco-Vital pracaW Polsce coaching to ciągle rozwijająca się dziedzina zarządzania zasobami ludzkimi. Nie ma jednej definicji, aczkolwiek z mojego punktu widzenia jest to interaktywny proces, który pomaga w rozwoju i zwiększeniu efektów działania zarówno pojedynczym osobom jak i całym organizacjom.
Innymi słowy coaching to:

- profesjonalna pomoc wpływająca na rozwój klienta, udzielana przez właściwie wykwalifikowane osoby zwane coachami,

- współpraca coacha z klientem, której efektem jest jego rozwój w aspektach dla niego ważnych, za pomocą odpowiednich środków,

- poszerzanie świadomości klienta, który dzięki nawiązanej relacji z coachem jest bardziej chętny do zmian oraz doskonali swoje umiejętności,

- zmiana sposobu patrzenia na siebie klienta wskutek coachingu.


Trener nie musi być specjalistą w materii, nad którą będzie pracował razem z klientem. Jego zadaniem jest wspieranie i kształtowanie osobistego potencjału.

Coaching często jest nazywany szkoleniem, czy faktycznie nim jest?
Szkolenie, w wąskim znaczeniu, to proces, dzięki któremu osoba posiadająca konkretną wiedzę przekazuje ją osobom, którym jej brakuje. Kierując się tą definicją, trudno nazwać coaching szkoleniem. Traktując go w szerokim znaczeniu, czyli jako formę edukacyjną, jest szkoleniem. 

Eco-Vital naczynia 3 generacjiCzy słusznie jest nazywać go treningiem?
Są to indywidualne sesje, mające na celu doskonalenie różnych, określonych przez coacha wspólnie z klientem aspektów życia czy też umiejętności. Trening to samodzielne określenie przez trenera obszarów pracy. 

Czy coaching to doradztwo?
Coaching nie jest doradztwem, ponieważ doradca weryfikuje problem, wie jak go zwalczyć i informuje o tym klienta. Zadaniem coacha jest naprowadzenie klienta na problem i pomoc w odnalezieniu drogi, którą powinien podążać.
Reasumując, coaching to sposób rozwoju własnych kompetencji. Jest nowoczesną metodą doskonalenia umiejętności, a jego skuteczność zależy od chęci klienta oraz kwalifikacji coacha.

0 komentarze:

Prześlij komentarz