wtorek, 30 lipca 2013

Jak napisać dobre CV?

Ponieważ wielu z Was skarży się, że pomimo iż wysłaliście setki CV, nie otrzymaliście żadnego zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, postanowiliśmy sprawdzić jaka jest tego przyczyna. Oczywiście, często jest to spowodowane tym, że Wasze kwalifikacje nie pokrywają się z wymaganiami pracodawcy. Niektórzy rekruterzy, szczególnie w bardzo popularnych procesach rekrutacyjnych, przeglądają tylko dokumenty, które otrzymali najwcześniej. Jest to dość potępiana metoda, jednakże zgłoszeń jest czasem tak dużo, że rekruterzy nie są fizycznie w stanie przeanalizować ich wszystkich.


Jest jeszcze jedna, dość pospolita, przyczyna braku odzewu ze strony rekruterów. Otóż często zdarza się, że CV zawiera pewne błędy, które już na wstępie eliminują kandydata z procesu rekrutacyjnego. Postanowiliśmy zebrać je dla Was. 
 1. Format i nazwa pliku - jest to jeden z najpopularniejszych błędów. CV najlepiej zapisywać w formacie .PDF lub .doc. W ten sposób mamy pewność, że rekruter bez problemu otworzy plik. Nazwa powinna natomiast zawierać nasze imię i nazwisko, np. CV Jan Kowalski lub Anna Nowak List Motywacyjny.
 2. Forma CV - często mylona z życiorysem czy listem motywacyjnym.
 3. Zdjęcie - dokumenty ze zdjęciem zwiększają nasze szanse na przyciągniecie uwagi rekrutera, jednak jeśli nie mamy aktualnej fotografii dowodowej, to lepiej w ogóle zrezygnować ze zdjęcia. W żadnym wypadku nie powinniśmy dodawać zdjęć z wakacji, grupowych czy robionych "z ręki".
 4. Dane osobowe, adres e-mail - pamiętajmy, że informacje takie jak imiona rodziców, nazwisko panieńskie żony itp. nie są rekruterowi do niczego potrzebne. Zwróćmy także uwagę na adres e-mail. Powinien być profesjonalny, a najlepiej zawierać imię i nazwisko kandydata. Adres typu cukiereczek123@buziaczek.pl wzbudzi wyłącznie rozbawienie.
 5. Chronologia - w CV obowiązuje tzw. "odwrócona chronologia", czyli zaczynamy od ostatniej aktywności, a kończymy na najwcześniejszej.
 6. Wykształcenie - tu pojawiają się dwa błędy: stosowanie nazw potocznych ("zawodówka", "ogólniak") oraz wyliczanie nieukończonych szkół.
 7. Doświadczenie zawodowe - najczęstszymi pomyłkami są tutaj literówki w nazwach firm oraz brak informacji o zajmowanym stanowisku lub zakresie obowiązków.
 8. Umiejętności - unikajmy niejasnych sformowań oraz podawania umiejętności, których się nie posiada.
 9. Zainteresowania - warto tu zamieścić bardziej szczegółowe informacje, np. jeśli interesujemy się psychologią, to warto podać jakim konkretnie jej działem.
 10. Klauzula - jej brak automatycznie dyskwalifikuje kandydata z procesu rekrutacyjnego.
Kilka lat temu serwis Lookus.pl przeprowadził badania obejmujące CV przesłane do serwisu w celu poprawy. Wg tego badania najczęściej popełniane błędy to:

 • cel zawodowy – brak w 80% CV
 • profil zawodowy – brak w 63% CV
 • kiepska nazwa pliku z CV – 62%
 • mało czytelny układ CV – 39%
 • zbyt nieczytelne lub małe zdjęcie – 21%
 • śmieszny lub służbowy e-mail – 17%
 • literówki i błędy ortograficzne – 17%
 • brak zakresu obowiązków na poszczególnych stanowiskach – 12%
 • przestarzałe lub nieistotne informacje – 6%
 • nieaktualne dane osobowe – 4%
Na portalu Mashable możemy natomiast znaleźć informacje o tym, co zrobić, aby zostać zapamiętanym. Rekruterzy wymieniają tam m. in. szczegółową znajomość struktur firmy, zaprezentowanie w czasie rozmowy kwalifikacyjnej własnego projektu, wyróżnienie się czymś charakterystycznym, perfekcyjne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych czy punktualność.

Mam nadzieję, że informacje, które dla Was zebraliśmy okażą się przydatne w poszukiwaniu idealnej pracy. Zachęcamy także do udziału w rekrutacjach prowadzonych przez Eco-Vital.

Pozdrawiam,
Dagmara Wiśniewska

0 komentarze:

Prześlij komentarz