wtorek, 3 grudnia 2013

Wywiady z pracownikami #5 - Dział IT

Eco Vital opinie, Eco Vital Praca
Przyszedł czas na pracowników działu IT, którym w głównej mierze zawdzięczamy stały dostęp do internetu oraz niezbędne wsparcie podczas problemów ze sprzętem komputerowym. Okazuje się jednak, że nasze oczekiwania to zaledwie wierzchołek góry lodowej obowiązków, które do nich należą. Zapraszamy na rozmowę z Tomaszem, na co dzień odpowiedzialnym za stabilność sieci teleinformatycznych.Szymon: Od jak dawna pracujesz w Eco-Vital?

Tomasz: To już będzie ponad półtora roku, nawet nie wiem kiedy ten czas tak szybko zleciał.

Sz: Dlaczego zdecydowałeś się na pracę w Eco-Vital?

T: Po prostu zaoferowano mi pracę w tej firmie. Szczerze powiedziawszy,  początkowo uważałem, że będzie to zajęcie tymczasowe, dopóki nie znajdę czegoś lepszego. Okazało się jednak, że lepszej wcale nie trzeba szukać. Wielu zastanawia się, co może robić informatyk czy administrator sieci w takiej firmie. Jak się okazuje, ma co robić. Jest nawet dość sporo możliwości zdobycia wiedzy i doświadczenia. Szczególnie, jeśli ktoś dopiero je nabywa.

Sz: Pracujesz w specyficznym dziale, który dla zwykłego śmiertelnika jest czymś tajemniczym i niezrozumiałym. Jakie są główne zadania Twoje działu?
T: Tak naprawdę oprócz typowego "wsparcia technicznego użytkowników" oraz spraw bieżących, zajmujemy się bardziej ambitnymi rzeczami. Dbamy o konfigurowanie rozległej sieci teleinformatycznej, serwerów, udostępniamy różnego typu usługi i narzędzia, dbamy o ich wydajność i niezawodność.  Dla każdego, kto w jakiś sposób chce się wykazać, znajdzie się coś "co tygryski lubią najbardziej".

Sz: Jakich umiejętności oczekuje się od programistów?
T: Myślę, że przede wszystkim chęci, ambicji, umiejętności podejmowania wyzwań i pracy w grupie. Jeśli ktoś ma te cechy, to nie potrzeba wiele wiedzy technicznej. Z czasem można ją nabyć, choć rzecz jasna pewne podstawy trzeba znać, orientować się w fachowych zagadnieniach.


Sz: Jakie są Twoim zdaniem największe plusy pracy w tej firmie?  
T: Jest to idealna praca dla ludzi młodych, nie mających jeszcze doświadczenia i chcących je zdobyć, bądź mających wiedzę i chcących ją sprawdzić w praktyce. Nie wymaga się tutaj od nikogo 5 lat stażu pracy, znajomości konkretnych technologii czy narzędzi. Wystarczy podstawowa wiedza dotycząca zagadnień sieciowych.

Sz: Jak oceniasz Eco-Vital w porównaniu do Twoich poprzednich pracodawców? Czy jest coś, co pozytywnie wyróżnia tę firmę? 
T: Myślę, że tak, że jest coś, co tę firmę wyróżnia. Każdy dzień przynosi coś nowego, nowe wyzwania, nowe pomysły, nowe perspektywy. Firma rozrasta się bardzo szybko. Gdy zaczynałem tu pracować miała tylko dwa oddziały, a w tym momencie ma ich ponad dwadzieścia w całej Polsce. Dla mnie jest to zaleta. Tu po prostu nie można się nudzić, zawsze jest co robić. To oczywiste, że przy takim stanie rzeczy czasem trzeba mieć dużo samoorganizacji i wiedzy, co zrobić najpierw, a czym zająć się później. Nie mniej jednak, jeśli ktoś ma tę umiejętność, czuje się tu jak ryba w wodzie.

Sz: Jakie korzyści, według Ciebie, daje praca w Eco-Vital?
T: Może skupię się na tej, która moim zdaniem najlepiej świadczy o tej firmie. Każdy z nas może tak naprawdę robić wszystko. Pracując w korporacji dostaje się zadania odgórnie. Tutaj wybiera się je samemu, wspólnie ustala, kto się ma czym zająć, każdy wybiera względem swoich preferencji. Oczywiście, są rzeczy, które po prostu trzeba zrobić, ale tak chyba jest wszędzie. Praca tutaj daje wiele satysfakcji.

Sz: Wiele osób szukających pracy waha się przed aplikowaniem do Eco-Vital. Co mogłabyś powiedzieć takim osobom, aby rozwiać ich wątpliwości? 
T: Cóż mogę powiedzieć. Nie ma się czego obawiać, a wręcz przeciwnie, praca tutaj może się podobać. Póki nie spróbujesz, nie będziesz wiedział. Próbując nic nie tracisz, tak naprawdę jeśli nie będzie Ci się podobać, zawsze możesz spróbować czegoś innego, nikt nie jest trzymany na siłę. Jednak z dużym prawdopodobieństwem będzie tak, jak w przypadku moim i wielu innych, "przyszedłem na chwilę, zostałem na dłużej". Po prostu mi się tutaj spodobało. Wbrew pozorom w Eco-Vital pracują naprawdę fajni ludzie i robi się fajne rzeczy.

Sz: Bardzo Ci dziękuję za poświęcony mi czas.
T: Nie ma za co! Polecam się na przyszłość. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz