piątek, 9 sierpnia 2013

Rozmowa... kontrolowana?

O ile napisanie swojego CV i zgłoszenie kandydatury na określone stanowisko nie stanowi większego problemu, o tyle sama rozmowa kwalifikacyjna to już inna para kaloszy. Jeżeli nie przygotujemy się odpowiednio na to, co nas czeka, może się okazać, że mimo dużych umiejętności rekruter nie będzie naszą osobą zainteresowany.Zastanawiacie się pewnie, kto wymyślił te wszystkie trudne pytania, które często są zadawane w czasie rozmów o pracę i czemu mają one służyć. Otóż odpowiedź jest prosta. Rekruter ma od kilku do kilkunastu minut czasu, żeby poznać kandydata. Odpowiednio sformułowane pytanie pozwala na szybkie zdobycie niezbędnych informacji. Czasami pytania bywają podchwytliwe i trzeba dokładnie wyczuć intencję pytającego, by udzielić „prawidłowej” odpowiedzi. Jest to taka odpowiedź, dzięki której osoba rekrutująca przekona się, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w firmie.

Przypuśćmy, że nadchodzi twój wielki dzień. Zostałeś zaproszony na rozmowę w sprawie wymarzonej pracy. Pada pytanie o twoje plany zawodowe. Jaka odpowiedź jest w tym wypadku najlepsza? Na pewno warto, byś zaprezentował się jako osoba, która chce się uczyć i rozwijać, by następnie wykorzystywać nabytą wiedzę dla dobra firmy. Nie popadaj jednak w skrajności i nie zdradzaj się z zamiarem zajęcia fotela prezesa w ciągu miesiąca, nawet jeżeli takie ambicje posiadasz.Rekruter może jednak zadać pytanie, na które nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi. Jeżeli poprosi, abyś opowiedział coś o sobie, powinieneś sprawić wrażenie osoby konkretnej i komunikatywnej, która wie, czego chce. Potencjalny pracodawca chce zajrzeć w głąb twojej osobowości, czasu jednak nie ma na to zbyt wiele. Zrezygnuj więc z długich, zawiłych opowieści i zamiast tego krótko streść przebieg swojej dotychczasowej kariery i opowiedz o swojej motywacji do podjęcia pracy.

Na koniec kilka rad dla każdego, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną.
  1. Przygotuj ubranie. Wyczyść garnitur, wyprasuj koszulę i spakuj wszystkie niezbędne dokumenty.
  2. Zaplanuj dojazd na miejsce tak, by być tam ok. 10 minut przed umówioną godziną spotkania.
  3. Odwiedź stronę internetową firmy. Przejrzyj wszystkie informacje, które uznasz za przydatne w czasie rozmowy.
  4. Przeczytaj swoje dokumenty aplikacyjne. Zastanów się, jak uzasadnisz słabsze momenty Twojej kariery, np. długotrwały brak zatrudnienia.
  5. Przygotuj przed lustrem krótką wypowiedź na swój temat.
Pozostaje mi życzyć ci powodzenia na następnej rozmowie! :)
Szymon


0 komentarze:

Prześlij komentarz