wtorek, 27 sierpnia 2013

Pierwszy dzień reszty Twojego życia

Pierwszy dzień w pracy to zawsze ogromny stres – nie tylko dla nowego pracownika, ale także dla pracodawcy i innych współpracowników. Oczywiście, dla osoby, która wchodzi w nowe środowisko, natężenie stresu jest zdecydowanie większe, dlatego postanowiłam przygotować dla was kilka rad, opracowanych z perspektywy pracodawcy.


  1. Pozytywne nastawienie. Wydaje się to banalne, a jednak pozytywne nastawienie potrafi zdziałać cuda. Nie mam tu na myśli zbytniego entuzjazmu – wtedy współpracownicy mogliby uznać cię za niezrównoważonego. :) Wystarczy trochę wiary w siebie i to, że sprawy potoczą się dobrze.
  2. Śmiałość. Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości, nie bój jest zapytać. Jestem przekonana, że twój mentor lub osoba, która wprowadza cię do firmy z przyjemnością udzieli ci odpowiedzi. Przecież jej także zależy na tym, abyś był/a jak najlepiej poinformowany/a.
  3. Skromność. Nie przesadzaj z zachwalaniem swoich atutów, nie pouczaj innych współpracowników i nie zapowiadaj rewolucyjnych zmian. Twoje pomysły rzeczywiście mogą być dobre, ale zaczekaj z nimi, aż twoja pozycja w firmie stanie się stabilniejsza. W przeciwnym razie współpracownicy wezmą cię za przemądrzałego Ważniaka. :)
  4. Odpowiednie przygotowanie. Sprawdź wcześniej informacje o firmie, popytaj wśród znajomych, postaraj się przypomnieć sobie jak najwięcej szczegółów z rozmowy rekrutacyjnej. Im więcej będziesz wiedział/a o firmie, tym pewniej będziesz się czuć.
  5. Autoprezentacja. Na pewno zostaniesz poproszony o powiedzenie paru słów o sobie. Zamiast miotać się z niezdecydowania co warto powiedzieć o sobie, przygotuj wcześniej kilka słów, przy pomocy których chciałbyś się zaprezentować. Na początek niech nie będą to zbyt osobiste rzeczy.
  6. Umiejętność słuchania. Pierwszego dnia dobrze jest mniej mówić, a więcej słuchać. W ten sposób możesz dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy. Np. kto jest lubiany, a z kim lepiej nie zadzierać. To z pewnością pomoże ci poczuć się pewniej w nowym środowisku.
  7. Bądź sobą. To chyba najważniejsza z moich rad. Inni wyczują, jeśli będziesz udawał kogoś kim nie jesteś, a to może zaowocować brakiem zaufania z ich strony.


Pozostałe kwestie z czasem ułożą się same. Nie martw się na zapas, a wszystko będzie dobrze.

Powodzenia,
Dagmara


0 komentarze:

Prześlij komentarz