poniedziałek, 9 września 2013

Fabryka talentów, czyli szkolenia dla wybranych

Przeglądając fora internetowe nie raz natrafiałem na pytania dotyczące przebiegu szkoleń w naszej firmie. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości i dokładnie wytłumaczyć jak wyglądają, ile trwają i czego można się po nich spodziewać. Dzisiejszy wpis uchyli rąbka tajemnicy i zdradzi pewne szczegóły naszej pracy, które mniej lub bardziej przypominają taśmociąg działu jakości, gdzie dokonuje się starannej selekcji, aby wybrać tych najbardziej wartościowych pracowników, których praca nie będzie tylko pomocą, ale udoskonalaniem naszych biur.
Jak już pisaliśmy we wcześniejszych wpisach, pierwszym etapem rekrutacji jest weryfikacja nadesłanych aplikacji. Polega ona na wyselekcjonowaniu tych zgłoszeń, których autorzy posiadają doświadczenie w jednej z poniższych dziedzin:
  • w pracy biurowej,
  • w telefonicznej obsłudze klienta,
  • w zakresie przygotowania dokumentacji księgowej,
  • posiadających wiedzę w zakresie kadr płac,
  • lub doświadczenie w przygotowaniu raportów rozliczeń pracowników z ich godzin pracy.


Po przeanalizowaniu i ocenie nadesłanych aplikacji, kontaktujemy się z wybranymi kandydatami i zapraszamy ich na rozmowę kwalifikacyjną. Nasze uwagi i sugestie przekazujemy kierownikom poszczególnych działów i to oni podejmują decyzję o zatrudnieniu, ich zdaniem, najlepszego kandydata.
Stosujemy szkolenia jednodniowe i tygodniowe (wszystko zależy od tego gdzie mieszka kandydat). Jednodniowe zostały przygotowane z myślą o kandydatach, którzy mieszkają w Poznaniu i trwają one nie więcej niż osiem godzin. Składają się one z wprowadzenia teoretycznego, podczas którego kandydaci zaznajamiani są ze specyfiką firmy. Po obserwacji innych pracowników podczas wykonywania codziennych obowiązków kandydaci otrzymują zadania sprawdzające ich kompetencje w praktyce. Zazwyczaj już po pierwszym dniu próbnym kandydat wie czy będzie pracował czy nie będzie. W przeciwieństwie do szkoleń tygodniowych, są bezpłatne. Natomiast osoby, które przyjeżdżają na szkolenie z innych miast, w których istnieje filia firmy Eco Vital, lub docelowo taka powstanie, poddani są wnikliwszej obserwacji i testom sprawdzającym. Pierwszy dzień jest identyczny jak w przypadku szkoleń jednodniowych, z kolei kolejne dni to czysta praktyka oraz obserwacja kandydata. Osoby, które przyjeżdżają na tygodniowe szkolenie mają zagwarantowany darmowy nocleg w mieszkaniu służbowym oraz wynagrodzenie (płatne 100% w przypadku zatrudnienia kandydata i 50% w przypadku stwierdzenia, że kandydat nie podoła przyszłej pracy), a także zwrot kosztów dojazdu do Poznania.

Jak więc widzicie, procedury wyboru najlepszej kandydatury nie są pochopną decyzją, a starannie wykonaną analizą, która w pierwszej kolejności weryfikuje dane nadesłane przez kandydatów w formie CV, a następnie za pomocą rozmów i szeregu testów sprawdzających wasze kompetencje. Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości co do formy naszych szkoleń i mimo że to wszystko brzmi tak poważnie i groźnie, to w praktyce spotkania z kandydatami odbywają się w przyjaznej i miłej atmosferze. Nie zapominajmy jednak, że oprócz wesołej atmosfery najważniejsza jest wasza autoprezentacja i zaangażowanie. Do zobaczenia na szkoleniach!

Pozdrawiam Szymon

0 komentarze:

Prześlij komentarz