czwartek, 12 września 2013

Wywiady z pracownikami #1 - Dział Rozliczeń

Wraz z dzisiejszym wpisem postanowiliśmy wprowadzić nową formułę, prezentującą wywiady z poszczególnymi pracownikami. Naszą podróż rozpoczniemy od wizyty w dziale rozliczeń. O tym jak ważna jest min. umiejętność sprawnej obsługi arkuszy kalkulacyjnych opowiedzą kolejno Kamil i Aleksander.


Cz. 1 Kamil

Szymon:  Od jak dawna pracujesz w Eco-Vital?
 •  Kamil:  Od 7 maja.
Sz.:  To ponad 4 miesiące, a jak wspominasz swoje początki?
 • K.:  Początkowo pracowałem trochę chaotycznie, ale od razu się wdrożyłem. Jedyne co się nie zmieniło, to pełne skupienie. Muszę bez przerwy uważać, gdyż rzeczy, którymi się zajmuję to czynności często powtarzalne.
Sz.:  Czy jakieś rzeczy sprawiały ci kłopot?
 •  K.:  Głównie to monotonia, która czasem wybija z normalnego sposobu pracy i prowadzi do pomyłek. Czasem też zdarzały się pewne spięcia personalne, ale nie trwały zbyt długo i wynikały głównie z niedomówień.
Sz.Czy pracowałeś wcześniej na podobnym stanowisku, a może to pierwsza przygoda z taką pracą?
 •  K.:  To jest mój trzynasty lub czternasty pracodawca, pracowałem w bardzo wielu miejscach. W Tesco (na kasie, na magazynie), w urzędach, również jako przedstawiciel handlowy. Jednak spośród wymienionych miejsc, to tylko praca w urzędzie była podobna.
Sz.Faktycznie masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe, czy tak duża ilość miejsc pracy w czymś ci pomogła? A może zawdzięczasz coś firmie Eco-Vital?
 •  K.:  Tak, zawdzięczam. Począwszy od miękkich umiejętności jak samodyscyplina, umiejętność organizowania sobie czasu i pracy, po bardziej konkretne rzeczy, takie jak: obsługa programów księgowych, znajomość Excela i jego funkcji.
Sz.: Gdybyś miał polecić komuś naszą firmę, to jakich argumentów użyłbyś w pierwszej kolejności?
 • K.: Osobiście podoba mi się terminowa wypłata i to, że inwestują w młodych ludzi, często bez doświadczenia, a które w łatwy sposób mogą zdobyć pierwsze doświadczenie i oczywiście nauczyć się wielu nowych rzeczy.
Sz.Korzystając z okazji może doradzisz jakoś nowym pracownikom, o czym powinni pamiętać na starcie?
 • K: Bądźcie asertywni, miejcie swoje zdanie i nie pozwólcie, aby zrzucano na was obowiązki, które do was nie należą.
Sz.Korzystając jeszcze z okazji zapytam na zakończenie: z czym wiążesz swoje plany na przyszłość?
 •  K.:  Obecnie skupiam się na tym, aby skończyć pracę magisterską, która dotyczy analizy finansowej przedsiębiorstw.
Sz.: W takim razie życzę powodzenia i sukcesów podczas obrony pracy, a tymczasem dziękuję za wywiad.
 • K: Nie ma za co, cała przyjemność po mojej stronie!


Cz. 2 Aleksander


Sz.Od jak dawna pracujesz w naszej firmie?
 •  Aleksander:  Od ponad roku.
Sz.Czy pracowałeś wcześniej na podobnym stanowisku, a może to pierwsza przygoda z taką pracą?
 • A.:  Nie, poprzednio pracowałem jako magazynier. Niemniej jednak również w branży handlowej związanej ze sprzedażą bezpośrednią.
Sz.Jednak ponad roczny staż w Eco-Vital to kawał czasu, jak wspominasz swoje początki?
 • A.:  Było bardzo ciężko, ponieważ w momencie, w którym rozpocząłem pracę, firma dopiero nabierała rozpędu i nie było tak wielu działów jak w chwili obecnej.
Sz.W jaki sposób zdobyłeś doświadczenie? Ktoś Ci pomagał? Brałeś udział w jakichś szkoleniach?
 • A.: Nikt mi nie pomagał. Doświadczenie nabywałem metodą prób i błędów. Wszystko działo się tak szybko, że każdy musiał radzić sobie indywidualnie. Nie brałem również udziału w szkoleniach, chociaż wyrażałem taką chęć.
Sz.: Co się zmieniło na lepsze, odkąd zacząłeś tu pracować?
 • Firma postawiła na usystematyzowanie struktur m .in. podział na działy wszystko się uporządkowało i w końcu wszystko ma swoje miejsce.
Sz.:  W takim razie, czy zdradzisz mi co należy do twoich obowiązków?
 • A.:  Do moich obowiązków należy rozliczanie pracowników biurowych, magazynowych oraz telemarketerów z wykonywanej przez nich pracy. 
Sz.: Co ci się podoba w tej firmie?
 • A.: Firma wciąż się rozwija, a to duża zaleta. Ponadto istnieje możliwość udziału w różnych projektach, a dodatkowo firma płaci na czas.
Sz.Czy widzisz jakieś szanse dla siebie i innych w związku z pracą w Eco-Vital?
 • A.: Bazując na obserwacjach kierunku w którym firma podąża, wygląda na to, że będzie wciąż się rozwijać. Dlatego myślę, że warto związać się z tą firmą na dłuższy czas. Moim zdaniem Eco-Vital daje możliwości odnalezienia się, jeśli nie w jednej, to w innej sferze działalności firmy. To duże przedsiębiorstwo, jest co robić.
Sz.: Dlaczego poleciłbyś naszą firmę osobom szukającym pracę?
 • A.: Ponieważ to dobra praca dla studentów na start, pozwala zaistnieć na rynku pracy. Na uwagę zasługuje również elastyczność godzin pracy.
Sz.Gdybyś mógł doradzić przyszłemu pracownikowi, to jakich trzech cech dopatrywałbyś się w odpowiednim kandydacie na stanowisko w waszym dziale?
 • A.:  Wytrwałości, odporności na stres i zaradności.
Sz.A jeśli chodzi o umiejętności, to jakie trzy według ciebie powinien posiadać?
 • A.:  Nie tylko zadeklarowaną, ale i praktyczną wiedzę w zakresie obsługi arkusza kalkulacyjnego, a także umiejętność analitycznego myślenia i samodzielność w działaniach.
Sz.Dziękuję, w zasadzie to chyba byłoby wszystko, na zakończenie jeszcze poprosiłbym o garść rad dla nowego pracownika.
 • A.:  Praca w naszym dziale wymaga od pracowników dokładności w realizacji zleconych zadań, szybkości ich realizacji, punktualności, gotowości do ciężkiej pracy i dyspozycyjności. Jeśli osoba to czytająca posiada chociaż połowę z nich, to z pewnością sobie poradzi.
Sz.: Jeszcze raz bardzo dziękuję za rozmowę i życzę samych sukcesów w życiu zawodowym.
 • A.: Ja również dziękuję i pozdrawiam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz