poniedziałek, 16 września 2013

Sygnały ostrzegawcze

Okres próbny to dla wielu czas, który niesie ze sobą wiele nadziei. Rozpoczęliśmy wreszcie pracę w wymarzonym miejscu (albo chociaż jakąkolwiek pracę) i dokładamy wszelkich starań, aby wypaść jak najlepiej i spodobać się pracodawcy. Często nie dopuszczamy do świadomości myśli, że dla firmy, która nas zatrudniła, to także w pewnym sensie okres próbny. Nie tylko my jesteśmy obserwowani, my też powinniśmy uważnie obserwować swoje otoczenie. W tym czasie możemy bowiem dostrzec wiele rzeczy, które powinny nas zaalarmować i wzbudzić naszą czujność.

A więc na co warto zwrócić uwagę? Specjaliści z branży HR wyszczególnili 6 czynników, które stanowią powszechne sygnały ostrzegawcze.

  1. Brak umowy o pracę lub inne warunki umowy niż ustalone w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pracodawca oferuje inne warunki niż te, które deklarował podczas rozmowy, nie daje to dobrych perspektyw na przyszłość. Oznacza to bowiem, że istnieje duże ryzyko problemów z wyegzekwowaniem swoich praw, takich jak terminowa wypłata czy nawet otrzymanie umowy. Ponadto, jeśli pracodawca jest nieuczciwy i niesłowny wobec pracowników, prawdopodobnie tak samo zachowuje się w stosunku do klientów. Od ciebie zależy, czy chcesz podjąć dłuższą współpracę z taką firmą.
  2. Inny zakres obowiązków niż ustalony w trakcie rozmowy o pracę. Czasami zdarza się, że pracodawca, chcąc zachęcić nowego pracownika do współpracy, na rozmowie podaje inny zakres obowiązków niż te, które w rzeczywistości mają być wykonywane. Sytuacja ta jest dopuszczalna, jeśli taka rozbieżność ma miejsce pomiędzy ogłoszeniem o pracę a rozmową - pisaliśmy już wcześniej o technikach rekrutacyjnych, które oparte są na określaniu predyspozycji rekrutowanego w czasie rozmowy. Co innego, jeżeli pracodawca zmienia zakres obowiązków w momencie, gdy rozpoczynamy pracę. Wtedy powinno to wzmóc naszą czujność.
  3. Negatywne nastawienie członków zespołu, zachowania agresywne. Zwróć uwagę na atmosferę, jaka panuje w zespole, w którym masz pracować. Jeśli współpracownicy wyraźnie pałają do siebie antypatią, to znak, że w zespole nie dzieje się najlepiej. Zastanów się dobrze, czy chciałbyś pracować w takiej atmosferze. Praca w podobnych warunkach jest możliwa, jednak jest także dużo mniej satysfakcjonująca. W dłuższej perspektywie może nawet prowadzić do wypalenia zawodowego.
  4. Negatywny sposób odnoszenia się pracodawcy do współpracowników. Chamski i wulgarny szef to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać nowego pracownika. Codzienne ubliżanie i obrażanie może znacząco zniechęcić do pracy. W takiej sytuacji warto jednak zwrócić uwagę na to, jak na takie zachowanie reagują inni pracownicy. Może się bowiem zdarzyć, że Twój nowy boss jest po prostu niegroźnym cholerykiem, a jego krzyki pracownicy traktują z dużym pobłażaniem. Dokładnie przyjrzyj się reakcjom innych, ponieważ pomogą Ci one w ocenie charakteru potencjalnego pracodawcy.
  5. Bardzo duża rotacja w firmie. Jeśli w czasie trwania okresu próbnego skład Twojego zespołu ulegnie prawie całkowitej zmianie, powinieneś stać się szczególnie czujny. Duża liczba zwolnień sugeruje, że w firmie nie dzieje się najlepiej. Porozmawiaj z współpracownikami i spróbuj dowiedzieć się, co jest tego przyczyną. Pamiętaj także, że rekrutacja ciągła a rotacja to nie to samo. Zwróć uwagę na ilość nowo zatrudnionych osób oraz ilość tych, które zdecydowały się zakończyć pracę. Duża liczba tych pierwszych może świadczyć nie tylko o rotacji, ale także o rozwoju firmy. Ilość osób z tej drugiej grupy powinna być jak najmniejsza.
  6. Nadmierny stres. Nie da się ukryć, że okres próbny zawsze wiąże się ze stresem. Jest to czas próby, z którym zwykle wiąże się wiele nadziei. Często stres ten mija w momencie, gdy poznamy lepiej swoje obecne obowiązki oraz współpracowników. Jeśli jednak czujesz się bardzo zestresowany, zastanów się czy kiedykolwiek będziesz w stanie przyzwyczaić się do nowej pracy i warunków w niej panujących. Być może nie jest to stanowisko dla ciebie i poddenerwowanie będzie ci towarzyszyć na okrągło. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować, zanim stres wyrządzi znaczące szkody w twojej psychice.
Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne.
Pozdrawiam,
Dagmara

0 komentarze:

Prześlij komentarz